Litva I.

Sklo je materiál používaný po celém světě, ale při plánování cesty po Litvě jsem vůbec netušila, jaké spojení se sklem tady najdu. Litva je zemí řezbářů, což je vidět v každé vesničce na krásně vyřezávaných dřevěných křížích a spoustě dřevěných soch v parcích a na veřejných prostranstvích.

  

 

Sklo v té moderní průmyslové podobě je tu často vidět na soudobé minimalistické architektuře, ale jak je to s uměním? První setkání s uměleckým sklem v Litvě pro mě byla expozice na hradě Trakai.

   

 

Tento vodní hrad postavený z červených cihel je asi nejznámější symbol Litvy, stojí na ostrově, obklopený ze všech stran jezery. Impozantní vstup po dlouhém dřevěném mostě vás přivede na nádvoří, které slouží ke konání koncertu a dalších kulturních akcí. Pozůstatky historického hradu ze 14. století byly v 60. letech opraveny do původní podoby a ve dvou patrech hradních místností nabízí výstavu historických předmětů z různých oblastí. Nechybí ani sklo, a tak si asi dovedete představit, kde jsem strávila nejvíce času.  Maji ho krásně nasvícené (kdo někdy zkusil fotit sklo, ví, že je to opravdu oříšek), takže jeho krásu a místy až nadčasový design můžete teď obdivovat se mnou.

Trakai_millefiori  Trakai_miska  

    

                          

 

Počínaje perličku výšivkou, přes skleněné dózy s murrini plátky až po nejrůznější zlatem dekorované mísy, flakonky a poháry. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, odkud sbírky na hradě pocházejí, ale to mi snad prominete. Kromě skla jsou v hradních sbírkách i další užitkové předměty z porcelánu, slonoviny, kovu, dřeva a dalších materiálů a moc pěkné je prezentována i sbírka tiskovin.

Trakai_porcelan  Trakai_nadobi

 

V horním patře expozice je vystaveno i několik vitrážových oken

Trakai_vitraz  Trakai_vitraz1

 

Pokud budete mít dost času, za návštěvu stojí i historická část městečka Trakai a hodiny můžete příjemně strávit i dlouhými procházkami nebo projížďkami na kole kolem okolních jezer. Nejhezčí pohled na hrad je určitě z výšky a věřím tomu, že plout nad hradem v horkovzdušném balónu musí být skvělý zážitek (nabízeli ho za 140 EUR). Ale když budete mít štěstí, uvidíte vznášející se balóny aspoň zdola. A i to je krásný pohled.

Trakai_jezero  Trakai_balon

 

Zpět do obchodu