Sklo je materiál používaný po celém světě, ale při plánování cesty po Litvě jsem vůbec netušila, jaké spojení se sklem tady najdu. Litva je zemí řezbářů, což je vidět v každé vesničce na krásně vyřezávaných dřevěných křížích a spoustě dřevěných soch v parcích a na veřejných prostranstvích.
Sklo v té moderní průmyslové podobě je tu často vidět na soudobé minimalistické architektuře, ale jak je to s uměním? První setkání s uměleckým sklem v Litvě pro mě byla expozice na hradě Trakai.
Tento vodní hrad postavený z červených cihel je asi nejznámější symbol Litvy, stojí na ostrově, obklopený ze všech stran jezery. Impozantní vstup po dlouhém dřevěném mostě vás přivede na nádvoří, které slouží ke konání koncertu a dalších kulturních akcí. Pozůstatky historického hradu ze 14. století byly v 60. letech opraveny do původní podoby a ve dvou patrech hradních místností nabízí výstavu historických předmětů z různých oblastí. Nechybí ani sklo, a tak si asi dovedete představit, kde jsem strávila nejvíce času. Maji ho krásně nasvícené (kdo někdy zkusil fotit sklo, ví, že je to opravdu oříšek), takže jeho krásu a místy až nadčasový design můžete teď obdivovat se mnou.
Počínaje perličku výšivkou, přes skleněné dózy s murrini plátky až po nejrůznější zlatem dekorované mísy, flakonky a poháry. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, odkud sbírky na hradě pocházejí, ale to mi snad prominete. Kromě skla jsou v hradních sbírkách i další užitkové předměty z porcelánu, slonoviny, kovu, dřeva a dalších materiálů a moc pěkné je prezentována i sbírka tiskovin.
V horním patře expozice je vystaveno i několik vitrážových oken
Pokud budete mít dost času, za návštěvu stojí i historická část městečka Trakai a hodiny můžete příjemně strávit i dlouhými procházkami nebo projížďkami na kole kolem okolních jezer. Nejhezčí pohled na hrad je určitě z výšky a věřím tomu, že plout nad hradem v horkovzdušném balónu musí být skvělý zážitek (nabízeli ho za 140 EUR). Ale když budete mít štěstí, uvidíte vznášející se balóny aspoň zdola. A i to je krásný pohled.